NØRR3:n toimisto

Toimistolla on iPad, johon kuka tahansa saa koskea

NØRR3:n toimisto
Insight- ja mediatoimisto NØRR3:n työssä data, mittaaminen ja vaikutusten ymmärtäminen ovat jatkuvasti läsnä. Punavuoren vanhassa tehdaskiinteistössä yksi asia saa kuitenkin syntyä täysin orgaanisesti: toimiston soundtrack. Se kertoo yllättävän paljon työpaikan kulttuurista ja siitä, miksi musiikin käytöstä halutaan myös maksaa.

Punavuoren Mestaritalossa on tehty töitä jo yli sadan vuoden ajan.

Rakennuksen historia ulottuu 1800-luvun lopulle, jolloin kortteliin nousivat Fazerin makeistehtaan ensimmäiset osat. Vuosikymmenten aikana tehdas laajeni, kunnes se täytti lopulta koko korttelin. Makeisten jälkeen taloon tulivat metallipajat ja Wärtsilän telakan ammattikoulu. Nykyään entisissä teollisuustiloissa työskentelee muun muassa mainos- ja media-alan yrityksiä sekä arkkitehtitoimistoja.

Yksi niistä on insight- ja mediatoimisto NØRR3.

Toimistolle kävellään leveitä portaita alas. Aulassa avautuu valoisa ja korkea tila, jossa suuret ikkunat, avoin keittiö ja vastaanottotila muodostavat toimiston sydämen. Niiden takana on avokonttori, jossa tehdään strategioita, tutkitaan dataa ja suunnitellaan asiakkaiden mediaa.

Ja sitten on musiikki. Sen huomaa usein jo ennen kuin kukaan ehtii sanoa mitään.

Kuka tahansa saa vaihtaa biisin

NØRR3:n toimistolla on iPad, josta hallitaan tilassa soivaa musiikkia. Siinä ei sinänsä ole mitään poikkeuksellista. Poikkeuksellisempaa on se, että siihen saa koskea kuka tahansa.

Ei ole nimettyä DJ:tä, virallista musiikkivastaavaa tai tarkasti kuratoitua yrityksen soundtrackia. Jos joku haluaa kuulla tietyn kappaleen, hän voi kävellä iPadille ja laittaa sen soimaan.

– Meillä on toimistolla monenlaisia musiikkimakuja. Aina välillä joku menee vaihtamaan musiikkia ja laittaa jotain omaa suosikkiaan. Parhaimmillaan sillä pystyy buustaamaan sekä omaa että muiden fiilistä, NØRR3:n toimitusjohtaja Antti Ujainen kertoo.

Pieneltä kuulostava asia kertoo samalla jotakin työpaikasta. Avokonttorissa yhden ihmisen valitsema kappale muuttuu muutamassa sekunnissa koko tilan yhteiseksi kokemukseksi. Jonkun oma suosikki voi pian olla se biisi, jonka joku toinenkin yhdistää juuri siihen työpäivään.

NØRR3:n toimitusjohtaja Antti Ujainen

Voitettu pitchi kuuluu

Musiikki ei myöskään pysy samanlaisena päivästä toiseen. Perjantaina voi soida jotain aivan muuta kuin tiistaiaamuna, ja jos takana on onnistunut asiakascase tai voitettu pitchi, kappale valitaan juuri siihen hetkeen. Voitettu pitchi kuuluu.

Vuosien aikana NØRR3:n toimistoon on rakentunut oma tunnistettava äänimaailmansa, vaikka kukaan ei ole varsinaisesti istunut alas suunnittelemaan sitä. Se on syntynyt ihmisistä ja tilanteista. Yrityksen kulttuurista.

– Eri ihmiset tuovat siihen omia musiikkimakujaan. Silti vuosien aikana toimistolle on muodostunut tietynlainen oma tunnelma ja äänimaailma. Musiikki elää luonnollisesti sen mukaan, mitä täällä tapahtuu, Ujainen kuvailee.

Joskus musiikin tehtävä on nostaa energiaa. Joskus se vain pitää suuren tilan elävänä. Ja joskus tehtävä on päinvastainen: luoda tasainen tausta hetkelle, jolloin pitää pystyä keskittymään pitkään strategiatyöhön.

Kaikkea ei tarvitse optimoida

Insight- ja mediatoimiston työssä pyritään jatkuvasti ymmärtämään, mikä vaikuttaa ihmiseen. Kenet halutaan tavoittaa? Missä tilanteessa, millaisella viestillä ja missä kanavassa? Mitä tapahtui ja miksi? Dataa analysoidaan, mediavalintoja optimoidaan ja tuloksia mitataan. Konteksti ratkaisee.

Toimiston oma musiikki toimii pitkälti saman ajatuksen varassa, mutta ilman optimointimallia. Sitä ei briiffata, sille ei määritellä KPI:tä eikä kahta soittolistaa A/B-testata sen selvittämiseksi, kumman aikana syntyy parempi suunnitelma. Sen sijaan joku kävelee iPadille ja valitsee kappaleen, joka tuntuu juuri siinä hetkessä oikealta.

Se on todennäköisesti oikea ratkaisu. Työpaikan musiikista puhuttaessa sorrutaan helposti ajatukseen yhdestä täydellisestä soittolistasta, joka parantaa samanaikaisesti keskittymistä, viihtymistä ja työtehoa. Todellisuus on monimutkaisempi: keskittymistä vaativa työ, yhteinen lounashetki ja perjantai-iltapäivän onnistumisen juhlistaminen ovat aivan erilaisia tilanteita.

Siksi kiinnostavampi kysymys ei olekaan, mikä on työpaikalle täydellinen musiikki. Parempi kysymys on: miltä juuri tämän työpaikan pitäisi kuulostaa?

NØRR3:lla vastausta eivät määritä ulkopuolinen konsultti tai algoritmi vaan toimistolla työskentelevät ihmiset. Samalla musiikista tulee pieni osa työpaikan kulttuuria.

Kuulokkeista kuunneltu musiikki on henkilökohtaista. Kaiuttimista kuuluva musiikki on yhteistä.

Kun joku saa tuoda yhteiseen tilaan kappaleen, josta itse pitää, hän tuo hetkeksi mukaan myös pienen palan itseään.

NØRR3:n henkilöstö

”Sama asia kuin meidän omassa työssämme”

Yksi asia NØRR3:lla ei kuitenkaan jää sattuman varaan. Jos musiikkia käytetään työpaikalla, myös sen käyttöön liittyvät luvat hoidetaan. Ujaiselle ajatus on varsin yksinkertainen.

– Ihan yhtä lailla kuin meillä tehdään työtä ja me haluamme, että siitä maksetaan korvaus, niin mekin haluamme maksaa korvauksen toisten tekemästä työstä. Musiikin ammattilaisille kuuluu luonnollisesti korvaus.

NØRR3:n kaltaiselle asiantuntijayritykselle rinnastus on luonteva. Mediatoimisto myy ajattelua, analyysia, strategiaa ja luovaa työtä, ja suuri osa työn arvosta on aineetonta. Lopputulos ei välttämättä ole fyysinen tuote, mutta jonkun on täytynyt käyttää osaamistaan ja aikaansa sen tekemiseen.

Musiikin kohdalla periaate on sama. Kappale, joka käynnistyy toimiston kaiuttimista muutamalla iPadin painalluksella, on ensin täytynyt säveltää, sanoittaa, soittaa, laulaa ja tuottaa.

Helppo käyttökokemus ei tarkoita, ettei taustalla olisi jonkun tekemää työtä.

Mestaritalossa on kuulunut työn ääniä yli sadan vuoden ajan: ensin makeistehtaan koneita, sitten metallipajoja, nyt keskusteluja, näppäimistöjä ja kaiuttimia. Uutta on lähinnä se, että äänen saa nykyään valita kuka tahansa.

Liittyvät artikkelit

Kolmannen polven ravintoloitsija Niklas Roiha: "Musiikki on osa ravintolan sielua"

Kun Niklas Roiha astuu sisään ravintola Haikaranpesään, hän ei kuule vain astioiden kilinää ja vieraiden ääniä. Hän kuulee myös sen,…

Taustamusiikki tekee Huili-liikenneasemista virkistäviä hengähdyspaikkoja

Äänimaiseman suunnittelussa kantavana ajatuksena oli erottaa tauko muusta ajasta ja luoda tila, joka tarjoaa matkantekijälle pienen hengähdyshetken keskellä matkaa.

Soivat kuljetusrobotit ilahduttavat S-ryhmän ruoan verkkokaupan asiakkaita 

Tärkeintä kuljetusrobottien musiikkivalinnoissa on tunnistettavuus ja rakastettavuus, sanoo Content Designerina S-kaupat-palvelulle työskentelevä Eeva Kallas.

50. juhlavuottaan viettävä ravintola Blue Peter tietää, mikä saa ihmiset tulemaan uudestaan

Ravintola Blue Peter on Helsingin Lauttasaaressa sijaitseva olohuone, joka on nähnyt vastoinkäymisiä, mutta palannut aina takaisin.